VÝHODY MESTSKÝCH STROMOV

Nižšie je uvedený stručný prehľad niekoľkých menej známych výhod mestských stromov, ktoré musia miestne úrady, vývojári, urbanisti, architekti poznať. Ak chcete získať podrobnejšie informácie, stiahnite si elektronickú knihu Výhody mestských stromov.

Zdravie – Mestské stromy majú pozitívny vplyv na výskyt rakoviny kože, astmy, hypertenzie a chorôb súvisiacich so stresom medzi obyvateľmi miest. Poskytujú tiež množstvo ďalších psychologických výhod. Viac informácií nájdete v našom sprievodcovi výhodami mestských stromov.

Efektívnosť – Mestské stromy majú pozitívny vplyv na výskyt rakoviny kože, astmy, hypertenzie a chorôb súvisiacich so stresom medzi obyvateľmi miest. Poskytujú tiež množstvo ďalších psychologických výhod. Viac informácií nájdete v našom sprievodcovi výhodami mestských stromov.

Hodnoty nehnuteľností – Mestské stromy môžu zvyšovať hodnoty nehnuteľností. Nezávislé štúdie ukazujú, že hodnoty nehnuteľností v uliciach lemovaných stromami sa neustále zvyšujú o 5 až 15%.

Zníženie kriminality – Vedci zistili zníženie násilných a drobných trestných činov, vrátane domáceho násilia v lokalitách s mestskými stromami. Podrobnejšie informácie nájdete v našom úplnom dokumente.

Kvalita ovzdušia v mestských lesoch – Výskum ukázal, že v uliciach s výsadbou mestských stromov došlo k 60% zníženiu emisií častíc z výfukových plynov atď.

Chladiace efekty – Jeden zrelý strom môže produkovať rovnaký chladiaci účinok ako 10 klimatizačných zariadení. Vďaka tomu sú mestské stromy účinným nástrojom na zníženie mestských tepelných ostrovov a horúcich miest v mestách. Stromy môžu vďaka zmierneniu miestnej klímy ušetriť až 10% miestnej spotreby energie.

Ak sa chcete dozvedieť viac, stiahnite si nášho bezplatného sprievodcu po mnohých výhodách mestských stromov vrátane manažmentu dažďovej vody a zníženia emisií uhlíka a ďalších.